Czy Bóg ma plan?


 
Dzisiejszy świat boryka się z licznymi kłopotami — wojnami, kryzysami ekologicznymi, bezsensowną przemocą, niepewnością ekonomiczną, niepokojącymi nowymi wirusami, wstrząsami społecznymi. Kiedy patrzysz na chaos panujący na całym świecie, czy nie zastanawiasz się: Czy Bóg ma jakiś plan? Po co to wszystko stworzył? A jeśli ma plan, jak się w niego wpisujemy?

Aby znaleźć odpowiedzi na te naglące pytania, w niniejszym artykule przyjrzymy się wersetom zarówno ze Starego, jak i z Nowego Testamentu oraz kilku kluczowym przypisom z Przekładu Odzyskiwania.


Bóg jest Bogiem celu

Biblia pokazuje nam, że Bóg nigdy nie robi niczego bezcelowo. Zawsze działa z rozmysłem, według pewnego planu. Przykładowo Księga Objawienia 4:11 stwierdza:

„Jesteś godny, nasz Panie i Boże, otrzymać chwałę i szacunek, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko i z powodu Twojej woli wszystko było i zostało stworzone”.

Z tego wersetu jasno wynika, że Bóg nie tylko ma wolę, lecz także stworzył wszystko z powodu swojej woli.

Przeczytajmy teraz List do Efezjan 1:11:

„W którym też zostaliśmy wyznaczeni na dziedzictwo, będąc przeznaczeni według zamysłu Tego, który działa wszystko według postanowienia swojej woli”.

Występujące tutaj słowa zamysł, postanowienie i wola wskazują, że Bóg jest Bogiem celu.

Już na podstawie powyższych dwóch wersetów widać, że Bóg czegoś chce. Aby otrzymać to, czego pragnie, ma plan i działa wszystko według postanowienia swojej woli.


Stworzenie człowieka przez Boga

Gdy już zobaczyliśmy, że Bóg stworzył wszystko z powodu swojej woli, zastanówmy się nad Jego dziełem stworzenia, a zwłaszcza nad stworzeniem człowieka.

Rozdział pierwszy Księgi Rodzaju oznajmia, że kiedy Bóg stwarzał niebiosa i ziemię, po prostu przemawiał. Bóg powiedział: „Niech się stanie”, i powstały: światło, suchy ląd, rośliny, nośniki światła (słońce, księżyc i gwiazdy), stworzenia morskie, ptaki i zwierzęta. Bóg był zadowolony z tego, co stworzył. Biblia oznajmia, iż Bóg widział, że było to dobre.

Potem Bóg doszedł do kulminacji dzieła stworzenia: człowieka. W Księdze Rodzaju 1:26 Biblia po raz pierwszy zapisuje myśl, jaka przyświecała Bogu w odniesieniu do człowieka, którego miał stworzyć:

„I rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, na Nasze podobieństwo”.

Bóg chciał stworzyć człowieka w wyjątkowy sposób: na swój obraz i na swoje podobieństwo. Skoro Bóg ma umysł, emocje i wolę, chciał, aby i człowiek je posiadał.

Chciał On także uczynić człowieka na swoje podobieństwo, czyli aby był do Niego podobny. Przykładowo, patrząc na fotografię danej osoby, widzimy jej podobiznę. Bóg chciał, aby człowiek był na Jego podobieństwo.

Później Bóg, zamiast po prostu powiedzieć: „Niech się stanie człowiek”, stworzył go w bardzo przemyślany i celowy sposób. Księga Rodzaju 2:7 oznajmia:

„Jahwe Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, i stał się człowiek żyjącą duszą”.

Bóg nie tylko stworzył człowieka na swój własny obraz i na swoje podobieństwo, lecz także wyposażył go w coś charakterystycznego: ducha ludzkiego. Księga Zachariasza 12:1 oznajmia:

„Tak mówi Jahwe, który rozpostarł niebiosa, położył fundamenty ziemi i ukształtował ducha człowieka w jego wnętrzu”.

Duch ludzki jest tak wyjątkowy, że Słowo Boże stawia go na równi ze stworzeniem niebios i ziemi! A to dlatego, że duch ten umożliwia człowiekowi kontaktowanie się z Bogiem, przyjmowanie Go i zawieranie w sobie.

Nic więc dziwnego, że gdy Bóg stworzył niebiosa, ziemię i wreszcie człowieka, Księga Rodzaju 1:31 mówi tak:

„I widział Bóg wszystko, co uczynił, a oto było to bardzo dobre”.

Dopiero po stworzeniu człowieka Bóg zaczął postrzegać całe swoje stworzenie nie tylko jako dobre, lecz bardzo dobre. Był zadowolony ze wszystkiego, co stworzył, a zwłaszcza z człowieka.


Plan Boga wobec ludzkości

Bóg miał już niezliczone rzesze aniołów, którzy oddawali Mu cześć i służyli. Wobec ludzkości jednak kryło się w Jego sercu coś zgoła innego.

W swoim sercu Bóg miał gorące pragnienie wejść w człowieka, którego stworzył z takim namysłem i taką starannością. Chciał, abyśmy Go przyjęli, by móc się z nami połączyć. Chciał dzielić z nami swoje życie i w nas żyć. W tak bliskiej więzi byłby dla nas wszystkim. Żyłby razem z nami, a my bylibyśmy z Nim jedno.

A ponieważ zostaliśmy stworzeni na obraz Boga i na Jego podobieństwo, gdy będziemy się Nim napełniali, On będzie się poprzez nas i wraz z nami przejawiał i wyrażał. Ujmując to najprościej, na tym polega plan Boga.


Upadek ludzkości

Zobaczyliśmy już, jak Bóg w cudowny sposób stworzył człowieka zgodnie ze swoim planem. Ma On jednak w tym wszechświecie wroga — szatana. Ten nienawidzi Boga, a także człowieka, ponieważ to on wypełni Boże pragnienie. Wykorzystał więc okazję i nakłonił człowieka do nieposłuszeństwa wobec Boga. Zamiast przyjąć życie Boże, jak Bóg zamierzył, człowiek przyjął złą naturę szatana. Z tego powodu cała ludzkość została skażona przez grzech i oddzielona od Boga. Zepsucie to stanowi źródło wszelkiego bezwzględnego zła na świecie w całej historii ludzkości.

Nic jednak nie może powstrzymać Boga przed realizacją planu, jaki ma wobec ludzkości! W swojej mądrości sam Bóg stał się człowiekiem, Jezusem. Jezus umarł na krzyżu za grzechy całego świata. Zajął się problemem, jaki zaistniał między sprawiedliwym Bogiem a grzeszną ludzkością. Odkupienie, którego dokonał Jezus, jest w pełni skuteczne, dlatego Boży plan może się wypełnić wobec każdego, kto wierzy w Jezusa.


Plan Boży i nasze życie jako wierzących

Kiedy jako wierzący w Jezusa Chrystusa przyjęliśmy Go jako swego Zbawiciela, spotkało nas wiele wspaniałych rzeczy. Przebaczono nam grzechy i zostaliśmy zbawieni od wiecznego sądu. Co więcej, Chrystus przyszedł, aby zamieszkać w naszym duchu, w najgłębszej części naszej istoty.

Teraz Zbawiciel, który nas kocha i za nas umarł, nie znajduje się już poza nami. Pierwszy List do Koryntian 6:17 oznajmia:

„Ten zaś, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem”.

Przypis 2 do słów jednym duchem w Nowym Testamencie w Przekładzie Odzyskiwania wyjaśnia zdumiewające znaczenie tego wersetu:

„Wskazuje to na zespolenie Pana, który jest Duchem, z naszym duchem. Nasz duch został odrodzony przez Ducha Bożego (J 3:6), który jest teraz w nas (w. 19) i jest jedno z naszym duchem (Rz 8:16). To urzeczywistnienie Pana, który stał się życiodajnym Duchem poprzez zmartwychwstanie (15:45; 2 Kor 3:17) i który jest teraz z naszym duchem (2 Tm 4:22). O tym zespolonym duchu wielokrotnie mowa jest w Listach Pawła, np. w Rz 8:4–6”.

We wspomnianym wyżej Pierwszym Liście do Koryntian 15:45 czytamy:

„Tak też jest napisane: »Pierwszy człowiek, Adam, stał się żyjącą duszą«; ostatni Adam [Chrystus] stał się życiodajnym Duchem”.

Pan jako Duch jest teraz bardziej niż blisko nas. Jego Duch i nasz duch są zespolone w jedno. Wprowadza to nas w najintymniejszą więź z Panem.

Wielki plan Boga wobec każdego z nas polega na tym, abyśmy poznali Go nie tylko obiektywnie jako swego Boga Stwórcę, lecz także subiektywnie jako Tego, który nas zbawił i który przyszedł, aby w nas żyć.

Dzięki temu, że żyje On w nas, możemy Go poznawać w sposób osobisty i oparty na doświadczeniu. Może On do nas przemawiać w naszym wnętrzu i możemy mieć z Nim społeczność. Możemy się Nim radować, gdy z nami chodzi, zaopatruje nas, pociesza i wspiera przez cały czas. W każdej chwili możemy się z Nim skontaktować i doświadczyć Go w swoim duchu.


Jak Bóg nas napełnia

To zdumiewające, że Pan żyje teraz w naszym duchu i że w każdej chwili możemy Go doświadczać. Nie chce On jednak pozostać zamknięty w naszym duchu. Chce nas napełniać, rozprzestrzeniając się z naszego ducha na całą naszą istotę. W miarę tego, jak napełnia nas sobą, może się poprzez nas wyrażać.

Widzimy to w Pierwszym Liście do Tesaloniczan 5:23:

„I niech sam Bóg pokoju uświęci was zupełnie, i niech wasz duch i dusza, i ciało będą zachowane w całości, bez zarzutu, przy przyjściu naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Nasza istota składa się z ducha, duszy i ciała. Bóg chce uświęcić nas zupełnie, czyli w każdej części.

Przypis 5 do tego wersetu w Nowym Testamencie w Przekładzie Odzyskiwania jest oświecający i zawiera odsyłacze do kilku kluczowych wersetów; zachęcamy do ich przeczytania. Pomaga nam zobaczyć, w jaki sposób Bóg działa, aby uświęcić nas zupełnie. Pierwsza część przypisu podaje definicję naszego ducha, duszy i ciała:

„Słowa te wyraźnie wskazują, że człowiek składa się z trzech części: ducha, duszy i ciała. Duch — najgłębsza cześć — to wewnętrzny organ, który ma świadomość Boga i dzięki któremu możemy mieć kontakt z Bogiem (J 4:24; Rz 1:9). Dusza to samo nasze „ja” (por. Mt 16:26; Łk 9:25), łącznik pomiędzy duchem i ciałem, który ma samoświadomość i dzięki któremu posiadamy własną osobowość. Ciało — zewnętrzna cześć — to zewnętrzny organ, który ma świadomość świata i dzięki któremu nawiązujemy kontakt ze światem materialnym. Ciało zawiera w sobie duszę, a dusza to naczynie, które zawiera w sobie ducha. W duchu mieszka Bóg, który jest Duchem, w duszy mieszka nasze „ja”, a w ciele mieszkają fizyczne zmysły”.

Drugi fragment zaś wyjaśnia, w jaki sposób Bóg uświęca każdą część:

„Bóg uświęca nas, po pierwsze, biorąc w posiadanie naszego ducha w wyniku odrodzenia (J 3:5–6); po drugie, rozprzestrzeniając się jako życiodajny Duch z ducha do duszy, by ją przesycić i przeobrazić (Rz 12:2; 2 Kor 3:18); i, na koniec, ożywiając śmiertelne ciało poprzez duszę (Rz 8:11, 13) i przemieniając ciało swoją mocą życia (Flp 3:21)”.


Nasze codzienne życie chrześcijańskie

Nasze życie jako wierzących w Chrystusa polega na doświadczaniu Pana, który mieszka w naszym duchu, i radowaniu się Nim. W zażyłej i pełnej miłości więzi z Chrystusem możemy Go poznawać i doświadczać jako Tego, który jest dla nas wszystkim.

Możemy utrzymywać społeczność z Panem, modląc się do Niego, karmiąc się Jego Słowem, okazując Mu posłuszeństwo, gdy mówi do nas w jakiejś sprawie w naszym codziennym życiu, i wyznając każdy grzech, który nam uświadamia. Gdy to czynimy, ma On możliwość w nas wzrastać i rozprzestrzeniać się z naszego ducha na każdą część naszej duszy; w końcu ożywi nawet nasze ciało. Będąc w ten sposób w pełni Nim przesyceni, my, odkupieni i odrodzeni ludzie, stworzeni na obraz Boga i na Jego podobieństwo, razem staniemy się Jego wyrazem we wszechświecie na Jego chwałę.

Po to właśnie Bóg wszystko stworzył i taki ma plan wobec każdego człowieka. Pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i stali się tym samym częścią Jego wspaniałego planu.

Ujrzenie Bożego planu radykalnie zmieni sposób, w jaki postrzegamy świat i ludzkość. Nic nie dzieje się przypadkowo. Wróg Boga wciąż działa. Wznieca chaos i stara się trzymać ludzi z dala od Niego. Jednak Bóg, który jest znacznie większy, działa na wiele sposobów, aby ich zbawić i na powrót przyprowadzić do swego pierwotnego planu. Takie spojrzenie będzie stanowić solidny fundament naszego chrześcijańskiego życia, a także pomoże nam mówić innym o Bożym planie wobec nich.

Jeśli mieszkasz w Polsce, możesz zamówić bezpłatny egzemplarz Nowego Testamentu w Przekładzie Odzyskiwania (bezpłatna wysyłka), dzięki czemu będziesz mógł przeczytać wszystkie wersety z Nowego Testamentu, o których wspomnieliśmy w niniejszym artykule, oraz towarzyszące im przypisy i odsyłacze do innych wersetów biblijnych. Zamówienie możesz złożyć tutaj.


Subskrybuj naszego bloga


ZAMÓW ZA DARMO