Siedem wskazówek, jak wyrobić w sobie nawyk codziennego czytania Biblii


 
W poprzednim artykule zobaczyliśmy, że pierwszym krokiem do zrozumienia Biblii jest samodzielne jej przeczytanie od początku do końca. Tak zaczynamy zdobywać podstawy Pisma Świętego, które kładą fundament pod nasze zrozumienie Bożego Słowa. Ale od czego zacząć? W jaki sposób wyrobić ten zdrowy i niezbędny nawyk regularnego czytania Biblii?

W tym artykule przedstawimy siedem praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wyrobić w sobie nawyk codziennego czytania Biblii.

 

1. Módl się o głód Słowa Bożego

W Psalmie 119 widzimy miłość psalmisty do Słowa Bożego i głód tego Słowa, jaki odczuwał. W wersecie 103 autor psalmu woła:

„Jakże słodkie są Twoje słowa dla mego podniebienia, ponad miód dla ust moich!”.

My również możemy doświadczyć tego rodzaju radości, gdy przychodzimy do Biblii. Po prostu prośmy Boga, aby dał nam głód Słowa. Na taką modlitwę Bóg bez wątpienia odpowie z przyjemnością.
 

2. Wyznacz konkretną porę

Pomocne jest wyznaczenie pory na czytanie Biblii. Wspaniałą porą jest wczesny poranek (zanim wpadniemy w wir codziennych spraw), ale może to być również pora obiadu lub przed snem. Wyznaczenie takiego czasu pomoże nam pamiętać o czytaniu Słowa i włączy to czytanie do naszych codziennych zajęć.
 

3. Czytaj po kolei

Gdy wcześniej sięgaliśmy po Biblię, być może czytaliśmy ją wyrywkowo. Jednakże dobrą strategią czytania Słowa regularnie i systematycznie jest czytanie po kolei, a mianowicie rozdział po rozdziale i księga po księdze. Dzięki temu za każdym razem, gdy otwieramy Biblię, nie będziemy musieli decydować, co czytać. Czytając ją od początku do końca, zaczniemy dostrzegać, jak spójną jest ona księgą.
 

4. Zwróć swe serce do Pana

Ilekroć przychodzimy do Słowa, dobrze jest najpierw zwrócić swe serce do Pana Jezusa. Zanim zaczniemy czytać Biblię, możemy w prosty sposób się pomodlić. Na przykład:

„Panie Jezu, zwracam do Ciebie swoje serce w tej chwili. Otwieram się na Ciebie. Mów do mnie i obmyj mnie dzisiaj w swoim Słowie. Drogi Panie, tak wiele muszę jeszcze zobaczyć w Twoim Słowie. Oświeć mnie bardziej, gdy będę czytał”.

Taka prosta modlitwa pomoże nam otworzyć się na to, co Pan chciałby do nas powiedzieć przez swoje Słowo.
 

5. Módl się tym, co czytasz

Czasami, kiedy czytamy Biblię, jakiś jeden werset zrobi na nas szczególne wrażenie. Może on nas pocieszyć, wykazać nasz błąd lub odnosić się ściśle do naszej sytuacji. Innym razem pewien werset może nas zastanowić. Kiedy uderza nas czymś jakiś konkretny fragment, to bez względu na to, jak zareagujemy, powinniśmy się zatrzymać i nad nim pomodlić. Możemy podziękować Panu za obietnice, jakie znajdujemy w Jego Słowie, albo Go za nie wysławiać. Możemy Go też poprosić, aby nam pokazał, co pewien fragment znaczy, albo po prostu o danym wersecie z Nim porozmawiać.

W taki sposób Biblia może stać się dla nas modlitewnikiem, który pomoże nam spędzać czas z naszym drogim Panem Jezusem i rozwijać z Nim naszą więź.
 

6. Śledź na bieżąco swoje postępy w czytaniu Biblii

Dobrze jest śledzić na bieżąco postępy w czytaniu. Możesz to robić na wiele różnych sposobów: odnotować w papierowej wersji swojej Biblii datę, kiedy skończyłeś czytać dany rozdział lub księgę; w spisie treści odhaczyć kolejne księgi, które przeczytałeś; policzyć, ile razy przeczytałeś cały Stary i Nowy Testament.

Takie śledzenie postępów stanowi zachętę do rozwijania nawyku czytania Biblii. Możesz na przykład pomyśleć, że jeśli czytasz jeden rozdział dziennie, posuwasz się zbyt wolno. Tymczasem czytanie tylko jednego rozdziału każdego dnia pozwoli ci skończyć cały Nowy Testament w niecały rok. Po pięciu latach, gdy przejrzysz swoje zapisy, może się okazać, że przeczytałeś Nowy Testament siedem razy! Gdy widzimy takie postępy, zachęcają nas one do utrwalania nawyku czytania.
 

7. Wystrzegaj się tego, co może rozpraszać

Skoro codzienne czytanie Biblii jest dla nas, chrześcijan, bardzo ważne, musimy cenić czas, który przeznaczyliśmy na radowanie się Słowem Bożym. Życie obfituje w rzeczy, które mogą nam w tym przeszkodzić lub nas rozproszyć, dlatego też z determinacją musimy strzec czasu wyznaczonego na czytanie Biblii.

Dobrze wówczas jest na przykład wyciszyć telefon, aby połączenia przychodzące, wiadomości czy inne powiadomienia nam nie przeszkadzały. Postanowienie o niereagowaniu na tego typu sygnały pomoże nam skupić się na Słowie. Niektórzy uważają, że czytanie Biblii na urządzeniu elektronicznym jest dalekie od ideału, ponieważ czyha na nas wtedy wiele czynników rozpraszających, które są w zasięgu ręki. Jeśli uznasz, że tak właśnie jest, skorzystaj z Biblii w wersji papierowej. Pomoże ci to skupić całą uwagę na Bożym Słowie (tutaj możesz zamówić u nas bezpłatny Nowy Testament, doskonały do studiowania Słowa Bożego).

Codzienny nawyk czytania Biblii położy fundament pod nasze życie chrześcijańskie, umocni naszą wiarę i pomoże nam głębiej poznać Pana Jezusa. Niech Bóg obdarzy nas wszystkich łaską, byśmy codziennie czytali Jego Słowo, dzięki czemu będziemy wzrastali w poznaniu prawdy!
 
 


Subskrybuj naszego bloga


ZAMÓW ZA DARMO