Jak wyrobić w sobie nawyk spędzania rano czasu z Panem Jezusem?


 
W jednym z poprzednich artykułów zobaczyliśmy, że najlepsza porą dnia na spędzanie czasu z Panem jest poranek, zanim jeszcze pochłonie nas wir codziennych obowiązków. Poniżej przedstawiamy niektóre zasady i praktyczne wskazówki, pomocne do wyrobienia tego nawyku.


Kluczem — motywacja

Utrwalanie dobrych nawyków wymaga motywacji — pozytywnej bądź negatywnej. Przykładowo, jeśli wiemy, że regularne ćwiczenia pomagają nam mieć lepsze samopoczucie, wydajniej pracować, a nawet dłużej żyć, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczniemy się ruszać. Jeśli będziemy pamiętali o tych korzyściach, zdopingują nas one do wytrwałości również wtedy, gdy nie będziemy mieli ochoty ćwiczyć.

Podobnie rzecz się ma ze spędzaniem co rano czasu z Panem Jezusem. Wywiera ono bezpośredni wpływ na nasze życie duchowe i życie na co dzień. Kiedy rano radujemy się Nim i Jego Słowem, Jego życie nas posila i zaopatruje. W wyniku tego wzrastamy w życiu Chrystusa.

Od strony negatywnej, wiedza o tym, co dzieje się z zębami, gdy nie czyścimy ich regularnie nicią dentystyczną, może nas skłonić do nabrania odpowiedniego nawyku. Wykonujemy tę czynność, powodowani tym, jakie konsekwencje przyniesie brak jej wykonywania.

Tak samo wiedza o negatywnych konsekwencjach braku spędzania czasu z Panem również może skłonić nas do wyrobienia w sobie tego nawyku. Konsekwencje te obejmują brak duchowego wzrostu, a także osłabienie.


Kształtowanie nawyku

Nie powinniśmy oczekiwać, że wykształcimy nawyki z dnia na dzień. Kształtowanie nawyku wymaga czasu i praktyki, i często wiąże się z ponoszeniem porażek. W takich chwilach nie powinniśmy się zniechęcać; po prostu musimy się podnieść i podjąć kolejną próbę.

Wyrabianie w sobie nawyku spędzania czasu z Panem co rano nie stanowi tu wyjątku. Jeśli ma się to stać normalną częścią naszego życia, potrzeba na to czasu i praktyki.


Kilka praktycznych wskazówek:

1. Poświęć najpierw czas na modlitwę. Pan chce nawiązać z nami osobistą więź, więc na pewno odpowie na nasze modlitwy w tej sprawie. A modlić się możemy tak: „Panie Jezu, naprawdę chcę zacząć dzień od Ciebie, a nie od innych rzeczy. Panie, zaopatruj mnie co rano w łaskę, abym odłożył wszystko inne na bok i najpierw mógł pobyć z Tobą”. Modlitwa daje Panu możność, by być łaską, której potrzebujemy do wyrobienia w sobie tego zdrowego, duchowego nawyku.

2. Idź spać wcześniej, by wcześniej się obudzić. Wówczas, zanim zaczniesz dzień, zyskasz czas, który będziesz mógł z Nim spędzić. Wprowadzenie takiej niewielkiej zmiany pomoże wygospodarować czas na spotkanie z Panem o poranku.

3. Pamiętaj, że do wyrobienia w sobie nawyku na całe życie potrzeba czasu. Jeśli poniesiemy porażkę, możemy zacząć od nowa nazajutrz rano. Nie należy się poddawać. Biblia mówi nam, że Pańskie miłosierdzie odnawia się każdego poranka. Możemy przyjmować je codziennie na nowo.

4. Zastanów się nad korzystaniem z Biblii drukowanej zamiast z jej wersji cyfrowej. Ponieważ e-maile, wiadomości i SMS-y są w zasięgu ręki, urządzenia, z których korzystamy, łatwo mogą rozproszyć naszą uwagę. Możesz zamówić bezpłatny egzemplarz Nowego Testamentu w Przekładzie Odzyskiwania na naszej stronie internetowej.

5. Zacznij od kilku minut codziennie rano — na przykład od dziesięciu — a potem wydłużaj, aż do porządnych dwudziestu minut. Oczywiście, możesz poświęcić na to również więcej czasu. To zależy od Ciebie. Najważniejsze to przyjmować duchowe posilenie zawarte w Słowie i kontaktować się z Panem Jezusem, by mieć z Nim społeczność.
 
 


Subskrybuj naszego bloga


ZAMÓW ZA DARMO